24 Şubat 2014

Ethem’in kitabı Hamburg’taydı

"Onlar tarih yazdılar; büyük bir direnişin, Haziran İsyanı'nın en önde dövüşeniydiler; toprağa değil ama halkın yüreğine düştüler"

Ethem’in kitabı Hamburg’taydı
YAŞANACAK DÜNYA

Halkın yoldaşı Ethem‘in kitabını Avrupa’daki göçmen işçi ve emekçilerle buluşturmak için bugün Almanya‘nın 3 şehrinde etkinlik yapıldı.

Ulm ve Lüdenscheid‘in yanı sıra Hamburg‘ta da tanıtım toplantımız vardı.

Hamburg AKM‘deki etkinliğimiz saat 11:30′da başladı. Dernek yönetiminden bir arkadaşın yaptığı konuşma ve anonsun arkasından etkinliğimiz sinevizyon gösterimiyle başladı. İlgiyle izlenen ve duygulu anlar yaşatan sinevizyondan sonra yoldaşımız kitaba dair bir sunum yaptı.

Konuşmada “Onlar tarih yazdılar; büyük bir direnişin, Haziran İsyanı'nın en önde dövüşeniydiler; toprağa değil ama halkın yüreğine düştüler. Ölümsüzleşen bu gençlerimizden öğrenecek çok şey var. Her şeyden önce, omuz omuza verip sokakta mücadeleyi esas alırsak kazanabileceğimizi gösterdiler. Nasıl ki, ’70′lerdeki emekçi halk mücadelesinde öncüleşen, en önde dövüşen Deniz’leri, İbo’ları, Mahir’leri hala anımsıyorsa, hala yüreğinde ve bilincinde yaşatıyorsa bu halk, Ethem’leri, Mehmet’leri, Ahmet’leri de asla unutmayacak, her daim yaşatacak. Haziran İsyanı'nın sembolleşmiş isimlerinden Ethem’den ve onu anlatan bu kitaptan çok şey öğreniyoruz. Bu nedenle özellikle buradaki gençlerimizin okumasını istiyoruz...” denildi.

Ardından ısrarlar üzerine kitaptan bir bölüm okundu. Coşkulu alkışlardan sonra katılımcılarla uzun sohbetler yapıldı. Bir dostumuzun “Ethem’in yoldaşlarıyla tanışmak istiyorum Türkiye’ye gideceğim, onları nasıl bulabilirim söyler misiniz” talebi bizleri çok sevindirdi.
Tekrar görüşmek başka etkinliklerde buluşmak istek ve dilekleri arasında vedalaşıp ayrıldık.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..